Stránky

neděle 3. července 2016

Sama holka v Karibiku (původní verze pro FC)


Dá se říct, že za lásku k cestování vděčím svému bývalému příteli. Na vysoké škole jsme procestovali část Evropy a vyrazili jsme i na Bali. Tehdy ještě jako mladí studenti za předražené letenky a s žádným plánem. Zjistila jsem, že miluji poznávání nových, zajímavých lidí, míst, chutí  a vůní. Prostě poznávat svět a lidi, co v něm žijí současně se mnou. Když jsem se v březnu vrátila s kamarádkou ze Srí Lanky, těžko jsem se vyrovnávala  s návratem. Najednou mi všechno přišlo cizí.
Na podzim roku 2015 jsem narazila na zajímavé letenky na Guadeloupe- francouzský department v Karibiku. Tento ostrov mě upoutal již v minulosti, ale tehdy jsem nevěděla proč. Jednou jsem na něj narazila v cestovatelském časopise a věděla jsem, že tam prostě chci! I přesto, že mi přátelé nabízeli, že na tento zajímavý výlet vyrazí se mnou, intuitivně jsem cítila, že mám vyrazit sama. Nyní už vím proč! Navíc moji prvotní myšlenku podpořil ještě známý, který mi řekl, že jednou za život by měl člověk vyrazit někam sám. S jeho myšlenkou jsem se naprosto ztotožnila. S koupí letenky jsem váhala asi týden. Další týden jsem zvažovala jak to oznámím rodičům a přátelům. Myslím, že jsou docela zvyklí, neboť jsem byla v Izraeli a s kamarádkou na Srí Lance...  I přesto  jsem totiž slýchala výčet mnoha vykonstruovaných, nebezpečných situací vycházejících především ze strachu.  Já jsem ho také měla - dva měsíce před odletem jsem se cítila jako na houpačce. Francouzsky jsem neuměla, v angličtině si nevěřím, orientační smysl nemám, v Paříži přestoupit nezvládnu, nikdy jsem sama nikde nebyla.....Všechno to hrálo  do not  lidem, kteří mi nevěřili a v mé cestě mě nepodporovali. Zápasila jsem s vlastním strachem, který mě začal krůček po krůčku ovládat natolik, až mě popadla panika a zvažovala jsem, že zůstanu v Praze u známých a po návratu budu tvrdit, že jsem si to užila. Naprosto iracionální řešení situace. Nakonec  jsem se začala smát sama sobě a naštěstí jsem měla stále na očích větu z knihy, která se dá napasovat na každou životní situaci: Co byste udělali, kdybyste se nebáli? Odpověď byla jasná:  letěla bych na Guadeloupe žít svůj dávný sen.
Věděla jsem, že člověk na kterého se budu moci v každé situaci bez výjimky spolehnout, jsem já. Je to zajímavý pocit zjistit, že jste jenom sami se sebou. Uvědomit si, že jediný člověk, kdo je zodpovědný za správná i špatná rozhodnutí, jste vy sami. Je to jako v životě, s tím rozdílem, že v běžném životě připomínáme mnohdy stroj, který již od rána pracuje v předem naprogramovaném režimu. Vždyť to znáte sami, zazvoní budík a vám automaticky naskočí seznam denních činností, ze kterého s každou další minutou odškrtáváte splněnou položku. Najednou si uvědomíte, že každé ráno se můžete rozhodnout, jaký den chcete mít, co chcete zažít, kam se chcete podívat, s kým chcete mluvit.  Zjistíte, že slovo svoboda pro Vás nabývá úplně jiného rozměru. Začnete si užívat svobodu svého rozhodnutí.
Mnoho lidí má utkvělou představu, že odjet na dovolenou sám znamená být sám, nudit se, s nikým nesdílet nové zážitky a zkušenosti. Ale opak je pravdou. Je to takový paradox, v podstatě někdy máte pocit, že je těžké zůstat úplně sám. Jako jedinec  se stáváte  vnímavějším a zajímavějším pro své okolí. Lidé se s Vámi dávají do řeči, vyměňujete si zážitky a zkušenosti. I přes jazykovou bariéru jsem s místními obyvateli diskutovala v kavárně, zažila  jsem pravý víkendový  piknik. Trávila jsem se svými novými přáteli čas na pláži i v pralese. Byla jsem pozvaná na večeři nebo salsa večírek ku příležitosti státního svátku. S jednou rodinou jsem se spřátelila za jeden týden natolik, že jsem u nich strávila Vánoce a mohu se k nim kdykoli vrátit.

Je pravděpodobné, že se setkáte i s nepříjemnými situacemi, ale záhy zjistíte, že každá situace má alespoň jedno řešení. Jde jenom o to, jak se k dané situaci postavíte. Najednou zjistíte, že obavy nejsou na místě, neboť v mysli si z přehnaného strachu přehráváte dokola a dokola film s katastrofálními situacemi, které mnohdy ani nenastanou. Strach ovládá naše myšlení, takže pokud přestanete vnímat váš strach- osvobodíte se.  Jediné co musíte udělat, je vystoupit z vaší komfortní zóny. Je velmi snadné sedět doma a dívat se na pohlednice nebo brouzdat po internetu, bědovat a pouze hledat další a další důvody, proč se Vám to tentokrát nehodí.

To, co jsem zažila se nedá popsat slovy. Každopádně zážitky, které si sebou přivezete Vám už nikdy nikdo nevezme a ani nejnovější iPhon nenahradí...

Žádné komentáře:

Okomentovat