Stránky

středa 27. července 2016

Kdo je fyzioterapeut?
Myslím, že tímto počinem udělám radost nejenom sobě, ale i některým mým kolegům a kolegyním, kteří se velmi často potýkají ve své praxi s vysvětlováním a obhajobou své práce.
Musím říct, že mi dlouho trvalo přijmout fakt, že spousta lidí neví, co je hlavní náplní práce fyzioterapeuta. Kdykoli, když jsem měla možnost představit své zaměstnání, setkala jsem se většinou s otázkou nebo suchým konstatováním ve smyslu :"Aha, takže to masíruješ?" Nebo: "To jsi rehabilitační sestřička?" "Ne, nejsem sestřička, jsem vystudovaná fyzioterapeutka." (Tímto bych se chtěla omluvit všem masérům a zdravotním sestřičkám, jejichž práce je rovněž záslužná a důležitá a vůbec není podřadná!Jak by mohlo z této věty vyznít...) Musím  říct, že mě to velmi často mrzelo, někdy naštvalo a občas dohánělo k šílenství. Především těsně po dokončení 2LF v Motole pod vedením nejlepší české špičky v tomto oboru Profesora Koláře. (Takže teď se moje Ego uspokojilo a můžeme pokračovat dále). Věděla jsem, co mě to stálo úsilí, učení a nervů a jistě i pár šedivých vlasů. Unavovalo mě neustále vysvětlovat, kdo je to vlastně fyzioterapeut a jaký je jeho úděl, případně měl by být (v ideálním případě) v lékařském týmu. Dobrých pár let jsem se vztekala a říkala si, že svoje zaměstnání pověsím na hřebík. Občas mi pomáhalo moje Ego, když si vydobylo, že se budu představovat jako paní magistra. Moje Ego si v tu chvíli možná připadalo jako herec, co dostal Oskara, ale já jsem se necítila ve své kůži. I přesto, že mi titul náležel a náleží a je to možná odměna za úsilí při studiu, tak jsem byla stejně nejšťastnější, když mě moji pacienti oslovovali slečno Markéto. 
Nedávno jsem si uvědomila, že stejně jako já nemám ani potuchy o všech zaměstnáních a odvětvích a mnoho lidí, kteří dělají v korporacích nazývám manažeři nebo chlapce, kteří se zabývají "prací na počítači"  pouze specialisté IT, tak i ostatní lidé, kteří dělají dobře svoji práci a pohybují se v kruhu určitých lidí a s některými vůbec nepřijdou do styku, nemají potuchy o všech pracovních odvětvích. 
Díky této zkušenosti a objevu jsem došla k závěru, že je potřeba to pouze vysvětlit a dát lidem možnost se obohatit o nové povolání....
Takže kdo že to vlastně je ten fyzioterapeut?
Troufám si říct, že definic je bezpočet, já jsem si vybrala tu svoji: Dle mého názoru jsme my -fyzioterapeuti, lidé, kteří jsou schopni diagnostikovat příčinu problému se kterým pacient přichází nebo ho nějakou dobu trápí a na základě naší diagnostiky léčit. Troufám si říct, že dobrý fyzioterapeut léči holisticky. Většina z nás volí cestu bez použití farmak, tedy sahá do široké škály různých metod a metodik, dnes převážně na neurofyziologickém podkladě. Každý z nás je individuální a volí metodu nebo metodiku se kterou má nejlepší zkušenosti. Já sama za sebe musím říct, že se snažím propojovat západní a východní medicínu a oblíbila jsem si metody zaměřené na zlepšení vnímání vlastního těla. Domnívám se, že mnoho nemocí je psychosomatických- tedy příčina problému na těle může být uložen v naší psychice nebo duši...
Tak a teď to trochu ještě vysvětlím: V momentě, kdy Vás bolí bedra nebo jste si natáhli vaz nebo dokonce něco zlomili a dostanete se k fyzioterapeutovi, tak Vám možná přijde zvláštní, na co všechno se ptá, a že i přesto, že máte problém "jenom" s kotníkem, tak Vás svleče do spodního prádla. Proč to děláme? Protože v člověku je všechno propojené a vše souvisí se vším. Dokonce si myslím, že fyzickou část a psychickou část nelze zcela oddělovat.


Žádné komentáře:

Okomentovat